1. Nelíbí se ti reklamy? Zaregistruj se a přihlaš se na fóru!

Informace Space Station 13

Vlákno v 'Mimo téma' založil atlantiscz 25. listopadu 2013.

?

Slyšeli jste někdy o této hře?

 1. Ano, hraju jí

  13,6%
 2. Ano, ale nezaujala mě

  4,5%
 3. Ne, tohle je poprvé

  81,8%
 1. atlantiscz

  atlantiscz VIP

  Offline
  Registrován:
  07. března 2011
  Z hlubin pekel se Vám po dlouhé době opět vracím, kázajíc o skvělé byť docela neznámé hře jménem Space Station 13.

  (Ano, wall of text. Ani mi to tak nepřišlo když jsem tenhle sloh psal. A přitom popíšu 1/1000 toho co hra obsahuje)

  ZÁKLADNÍ INFO
  SS13 je bezplatná a z drtivé většiny (kromě pár serverů) i open source hra. Důvod proč o ní píšu zrovna sem je že fanoušci Minecraftu jsou většinou lidi co hru neodsuzují podle vzhledu. Ano, SS13 není zrovna luxusní vzhledem, nicméně hratelností to plně vyrovnává (ostatně jako MC). Zaujal jsem Vás? Tak čtěte dál.

  Hra se, jak již název napovídá, odehrává na vesmírné stanici, někdy okolo roku 2413. Grafika je relativně jednoduchá, 2D (viz screeny níže) nicméně funkce jednotlivých prvků jsou propracované do detailů. A že tam těch prvků je! Musíte se starat o vše. Od energie po atmosféru, jídlo, etc. Nepříjemnosti typu neznámá nákaza, pár meteorů nebo rovnou zlotřilí agenti syndikátu dokážou hru docela kvalitně oživit. Celá hra se hodně točí okolo roleplayingu, nicméně poslední dobou se na více serverech začíná zavádět "Light Roleplay" model, který většinu těchto roleplay prvků omezuje na dobrovolné "pokyny". Ve hře se v 99% případů mluví anglicky, což může některé hráče odradit. Celosvětová komunita této hry je také velice malá, v řádech stovek až tisíců hráčů. Proto jsem se Vám rozhodl tuto hru v tomto příspevku částečně představit, protože lituji že takto propracovaná hra je téměř neznámá.

  Pokusím se nyní ve dvou odstavcích zhrnout klady a zápory.

  KLADY A ZÁPORY
  Začneme klady. Jak jsem již zmínil hra je extrémně propracovaná. Ať jde o atmosféru (když otevřete dveře do místnosti bez atmosféry přetlak vás dveřmi vyhodí), energii (přestřihnete drát a v půlce stanice vypadne proud) nebo různé detaily (Co se stane když vezmete hasičák a sednete si na kancelářskou židli s kolečky?). Sám neznám všechny možnosti co hra nabízí a to jí hraji již minimálně půl roku a sám pracuji na vývoji kódu pro server. Roleplaying, ať to může někoho ze začátku spíše odrazovat (ostatně mě to taky odrazovalo), ale ono je to docela fajn když si na to zvyknete. Ve hře je několik gamemodů které se (v závislosti na serveru, u nás to tak je) náhodně střídají. Některé servery (např. my) to mají nastavené tak že gamemode neznáte, což hru pěkně obohatí o prvek překvapení "co se asi tak stane". Kladů je mnohem víc, ale vše to popsat prostě nelze to by bylo tak na 10 příspěvků :)

  Nyní k záporům. Ano, grafika není skvělá. Je to top-down pohled 2D, nicméně i tak docela kvalitně zpracovaný (světlo, nevidíte za zdi, etc.) takže se to dá překousnout. Nevýhodou také je nutnost anglického jazyka bez kterého na většině serverů hrát prostě nelze. Další nevýhodou je absence pořádně zpracované nápovědy. Proto je nejlepší když hrajete s někým kdo hru zná a vysvětlí Vám základy. Na většině serverů se najde několik hráčů co nováčkům pomohou pochopit základy. Také lze použít wiki. A poslední nevýhodou (i když zde záleží na pohledu) je že musíte alespoň trochu provozovat roleplaying. O tom ta hra hodně je.

  GAMEMODY
  Nyní ke gamemodům. Těch je několik.

  Extended: Klid, pohoda a terror. Oficiálně tedy ne. Extended je hlavně určený pro "oddech" mezi jednotlivými koly. Pořád tu jsou random eventy co občas dokážou způsobit (dobře, popravdě, dříve nebo později to způsobí vždy) pěknou paseku. Nejdříve epidemie chřipky, potom pár asteroidů zasáhne trup tak šikovně že vypadne proud v celé základně, všichni začnou umírat a končí to zbabělým úprkem před lidožravými rybami z vesmíru (Ne, nejsem pod práškama. To tam vážně je.)

  Traitor: Jak název napovídá, na základně je záškodník (nebo několik záškodníků). Ti mohou mít různé úkoly. Něco zcizit, někomu dát nakládačku nebo někoho rozvnou zabít. Bonusové bodíky pokud to uděláte nějak kreativně. Aby to šlo snáze získáte "uplink" což je PDA nebo headset přes který můžete nakupovat jisté "speciální" věcičky. A na výběr jich je hodně. Jako příklady uvedu Powersink (připojte k drátu, zapněte a sledujte ohňostroj a nadávky AI protože způsobíte kaskádové selhání energie po celé základně), Energy Crossbow (Elektrická kuše co se sama dobíjí), Energy Sword (Chtěli jste si hrát na Jediho/Sitha? Prosím, máte možnost. Odráží část projektilů, skvělé na krájení šunky (nebo nepřátel)). Celkem jich tam je asi 30-40. Délka je opět silně variabilní, v závislosti na zvolené taktice. Může to být rychlovka 30 minut pokud se zvolí destruktivní taktika, nebo klidně 3 hodiny pokud se zvolí stealth. Nemá minimální limit hráčů.

  Changeling: Dosti podobné Traitorovi. Na stanici je několik Changelingů, což jsou měňavé potvory co vypadají jako normální členové posádky. Když někoho zabijete získáte jeho DNA a z té jsou upgrade body. Z těch lepší schopnosti atd. A jako super bonus se můžete proměnit v kohokoliv (pokud máte jeho DNA). Nemáte uplink a máte těžšší cíle, nicméně on ten uplink ani není potřeba. Nejste kapitán? Nevadí. Můžete být. Stačí si počkat až bude sám, nebo se domluvit se svými kumpány. Ale pozor na ně, nic jim nebrání Vás bodnout do zad. Bývá delší(Changelingové většinou volí stealth protože proti naštvané 5 členné skupině ochranky s lasery toho moc nezmůžou), cca 2 hodiny. Nemá minimální limit hráčů.

  Traitorchan: Changeling + Traitor mix. Defakto oba typy antagonistů v jednom kole. Viz tyto dva gamemody.

  AI Malfunction: No tak to je moje oblíbená záležitost. Stanice má totiž AI, což je hráč který vidí vše poblíž kamer, ovládá vše elektronické a pořád myslí na to jak obejít zákony. Bohužel pro něj v základu zákony brání jakémukoliv ublížování tomu lidskému póvlu co se na stanici pohybuje (a všechno zničí). Nicméně něco se pokazilo. A to dost. Nultý zákon a hned to lze obejít. Tudíž je to všichni proti AI. Nikdo neví že AI má nultý zákon než se to nějak dozví. Proto prvek překvapení hraje pro AI. Další výhodou pro AI jsou kyborgové, což jsou roboti pod kontrolou AI (Ano, kyborgové jsou také hráči, kteří od AI přijmají příkazy). AI musí postupně hackovat systémy (A takový hacknutý systém lze snadno poznat. Modro-červeně blikající terminál APC je docela nápadný). Možností jak to hrát je několik. Jako perličku vezmu jednu skvělou vzpomínku kdy jsem za takové AI hrál. Na stanici je holografická místnost kde lze nastavit různá rozložení. Jedno z nich je taková soudní místnost, a pomocí lstí a manipulace jsem tam donutil většinu posádky jít kvůli soudu jednoho člena na kterého jsem nastrčil obvinění. A ten řídící panel má takovou hezkou možnost "Override safety protocols". Nebudeme zacházet do podrobností ale většina posádky byla pěkně "do křupava". A to je jen jedna z tisíců možností. Min. 10 hráčů, může být velmi krátký nebo velmi dlouhý, v závislosti na taktice AI. Většinou kolo trvá tak 30-60 minut, ale viděl jsem i 3 hodinové.

  Wizard: Tak tenhle gamemode je ze všech asi nejvíce "WTF?!". Čaroděj(nice) s ne-zrovna přátelskými úmysly na vesmírné stanici. Co by se tak mohlo pokazit, obvzláště pokud k tomu přimícháte takové věci jako fireball a teleportace. Jinak podobné traitorovi, s rozdílem že wizard bývá jen jeden. O to lepší má vybavení. Většinou docela krátký, cca 45 minut. Min. 15 hráčů

  Nuclear Emergency: Elitní tým syndikátu VS nic netušící stanice. Cíl? Jednoduchý. GET DAT FUKKEN DISK. Dobře, teď česky. Na stanici je taková pěkná disketa zkázy. Autorizační disk jaderné hlavice. Kam tím mířím si asi domyslíte. Sebrat disk, odjistit atomovku, rychle pryč a sledovat ohňostroj. Tenhle gamemode je jen při relativně vysokém počtu hráčů (25 min - 20 stanice + 5 syndikát). Většinou jeden z těch rychlejších, trvajících okolo 30 minut.
  (kvůli délce rozděleno na dvě části. Viz další příspěvek.)
   
  • Líbí Líbí x 4
  • Děkuji! Děkuji! x 2
  • Informativní Informativní x 1
  • Kreativní příspěvek Kreativní příspěvek x 1
 2.  
 3. atlantiscz

  atlantiscz VIP

  Offline
  Registrován:
  07. března 2011
  JAK SI ZAHRÁT?
  To je vše co sem napíšu ohledně hry. I tak je to strašný wall-of-text, pokud Vás hra zaujala tak nejlepší bude jí rovnou vyzkoušet. Hra běží na platformě BYOND (což je strašný bazmek a nejvetší peklo z hlediska vývoje, ale to teď řešit nebudu) a pro hraní potřebujete BYOND účet. Ten si můžete zdarma vytvořit. Spam od nich nechodí, a překvapivě (na to že to je zadarmo) mají i překvapivě slušný support. Takže první link zde, tam se registrujte:
  https://secure.byond.com/?page=Join

  Můžete jít rovnou k nám na server, pokud máte BYOND klienta tak stačí klik na odkaz:
  byond://31.31.78.46:22222

  Případně pokud nechcete k nám na server máte na výběr zde. Docela slušné servery jsou LLJK (minimální roleplaying, hlavně o akci) případně Hypatia station (opak, docela hodně roleplaying). Každopádně seznam serverů je zde:
  http://www.byond.com/games/Exadv1/SpaceStation13

  TIPY PRO ZAČÁTEČNÍKY

  Nakonec pár tipů. Týkají se hlavně našeho serveru.​
  - Ve hře jsou dva chaty. Plus mínus.
  - Prvním je OOC - Out Of Character. OOC "Hello World!" do příkazovky. OOC chat vidí všichni. Nepište do něj věci týkající se věcí přímo ve hře (např. X mě zabil, etc.)
  - Druhý je Say - Normální chat který vidí jen ti co jsou v dosahu. Say "Hello World!"
  - Poddruhem druhého je rádio. Začináte se headsetem. Ten použijete pomocí znaku ; - Say "; Hello World!"
  - Adminhelp - Tohle napíše zprávu všem moderátorům/administrátorům. Pokud Vás někdo zabije, či máte jiné podezření na grief můžete použít - Adminhelp "Hello World!" - a zkontaktovat autority. Tohle funguje defakto na každém serveru. Případně můžete použít příkaz "Adminwho" nebo "Modwho" a zobrazit aktivní administrátory/moderátory. Pokud jsem online můžete v adminhelpu i připsat na konec (CZ) a já se vám pokusím odpovědět v češtině. Můžete se ptát na nejasnosti ohledně pravidel atd. Link na pravidla vám vyskočí v chatu při připojení k serveru.
  - Hra se defaultně ovládá šipkami. Komu to nevyhovuje lze tabulátorem přepínat mezi režimy kdy WSAD fungují jako šipky a režimem ve kterém (defaultně) píšete do příkazovky.
  - Ze začátku odolejte nutkání hrát za nějakou pozici která vypadá složitě (Engineer, Medic, ...). Volte radši jednodušší pozici (Assistant, Cargo Technician) a hru si nejprve zkuste.
  - U nás platí Light Roleplaying. Tudíž čeká se od Vás že budete svou postavu alespoň krapet prožívat. Nemusíte to hnát do extrémů. Vesměs stačí se v Say vyvarovat používání výrazů typu "lol", smajlíků a podobných záležitostí. Také se snažte poslouchat příkazy nadřízených. Nejlepší je hrát za assistenta protože tam nemusíte řešit kdo je a kdo není Váš nadřízený - jsou jím všichni.
  - Proboha nesahejte na nic v oblasti Engineering, Obvzláště pokud daná věc zahrnuje v názvu výraz "Particle Accelerator", "SMES", "Radiation" atd. Předejte tím nepříjemným "nehodám". Až budete umět základy požádejte někoho kdo tomuhle rozumí aby Vám to vysvětlil.
  - Experimentujte! Buhví co odhalíte, od prvního vydání této hry je to asi 8 let a kód se pořád vyvíjí! Je tam takových skrytých možností o kterých pomalu nikdo neví že máte o zábavu vystaráno minimálně na půl roku.
  - V ranních/dopoledních hodinách na serveru nebývá moc lidí. Máte možnost experimentovat. Pokud se něco pokazí natolik že je hra nehratelná můžete do chatu napsat příkaz "vote". Klikněte na Crew Transfer (při menších problémech) nebo rovnou Restart (Ale to jen v případě VELMI vážných problémů).
  - Ze hry jsem udělal pár let's playů. Bohužel ukazují jen kyborga a AI. V plánu je i verze kde ukážu další aspekty hry. Nicméně pokud chcete jen náhled na to jak hra vypadá může to posloužit jako slušný náhled. Nicméně upozorňuji že není nad to zahrát si sám. Občas dojde tak k absurdním situacím že si je ani nedokážete představit. Youtube link na seznam videí
  - A jako poslední věc, užitečný link. Anglická wiki baystation (jedna z verzí SS13, asi nejpoužívanější. Na modifikované verzi jejich kódu jede i náš server) nabízí použitelný popis základních funkcí hry. Doporučuji přečíst, není to na dlouho. http://baystation12.net/wiki/index.php?title=The_Basics (pozn: tahle wiki klade hodně důrazu na Roleplaying. Jak jsem již říkal na Light Roleplaying serverech to nemusíte tak prožívat. Baystation v základu light roleplaying není.)

  A TO JE VŠE
  Hlavním cílem mého příspěvku je upozornit na skvělou byť neznámou hru SS13. Ne dělat reklamu konkrétnímu serveru. Náš server jsem zmínil hlavně kvůli částečné možnosti podpory v českém jazyce. Uvítám když se ohledně této hry rozeběhne diskuse. Pokud máte otázky ptejte se, odpovím jak jen budu moci.
   
  • Líbí Líbí x 3
  • Zábavné Zábavné x 1
  • Kreativní příspěvek Kreativní příspěvek x 1

Sdílej tuto stránku